تربیت کودک ؛ چگونه کودکان ثروتمند داشته باشیم ؟

چهارشنبه, 30 فروردين 1396 ساعت 07:09

آموزش های صحیح دوران کودکی، بستر موفقیت را در دوران بزرگسالی فراهم می کند. کودکان ثروتمند، جامعه ای ثروت ساز خواهند ساخت.

در اینجا مفهوم ثروتمند شدن نه تنها به معنای پولدار شدن بلکه به معنای بدست آوردن ثروت معنوی که همان روش درست زندگی کردن است، نیز می باشد.

 

در حوزه روانشناسی کودک، شناخت ارزش پول و نحوه خرج کردن و پس انداز به کودکان 3 تا 10 سال، یک ضرورت انکارناپذیر است.

شاید فکر کنید که یادگیری ارزش پول برای کودک زیر 7 سالتان کاری سخت و دشوار باشد، اما درحقیقت اصلا اینطور نیست. اگر اصول صحیح را متناسب با سن کودکتان آموزش دهید، اثربخشی زیادی در آینده و زندگی وی به جا خواهد گذاشت.

 

درواقع، شما با یاد دادن ارزش پول به کودکتان نه تنها شیوه صحیح خرج کردن و پس انداز کردن را به او آموزش می دهید و کودکانی ثروتمند تربیت می کنید، بلکه اصول صحیح زندگی، مسئولیت پذیری و تعهد را نیز آموزش داده اید.

از این رو فروشگاه تم تولد روزشادی، اصول آموزش و تربیت کودک در حوزه ثروت سازی و مسئولیت پذیری را در اختیار پدران و مادران عزیز قرار داده است :smile

 

از چه سنی آموزش ها را آغاز کنیم ؟

 

شما باید از زمانی که کودکتان به سن سه سالگی می رسد، آموزش های خود را آغاز نمایید. آموزش به کودکان در این سنین فقط با نشان دادن رفتار مناسب به آنها انجام می پذیرد.

اولین و شاید بزرگترین اشتباهی که والدین دربرابر کودکان خود مرتکب می شوند این است که دربرابر خواسته های وی به سرعت تسلیم می شوند.

 

حتی اگر تمکن مالی هم دارید هیچ گاه تمام خواسته های کودکتان را برآورده نسازید. اجازه دهید که او نیز با مفهوم محدودیت آشنا شود و بداند که در ازای به دست آوردن هر چیزی باید از چیز دیگری بگذرد.

تم تولد_کودکان ثروتمند

در نخستین گام برای آموزش این مفهوم به کودکان زیر 7 سال، می توانید از روش زیر استفاده نمایید :

مثلا دوتا از وسیله ها یا خوراکی های مورد علاقه کودک را دراختیار او بگذارید، برای مثال کودک شما هم به شکلات و هم به بستنی علاقه دارد؛ هر دوی آنها را دراختیارش قرار دهید اما فقط اجازه انتخاب یکی از آنها را به او بدهید، اینگونه به او یاد می دهید که در ازای به دست آوردن بستنی، شکلات را و در ازای بدست آوردن شکلات، بستنی را از دست خواهد داد.

 

یا بطور مثال در جشن تولد کودکتان، یکی از خواسته هایش را برآورده سازید :

اگر کودکتان دوست دارد هم یک جشن تولد بزرگ با حضور دوستانش برگزار کند و هم عروسک یا دوچرخه ای را که خیلی دوست دارد را به عنوان هدیه تولد داشته باشد، شما یکی از خواسته هایش را برآورده کرده و از او بخواهید که از آن یکی بگذرد.

و یا اگر کودک شما وسیله ای را خواست، بلافاصله برایش تهیه نکنید. او باید بداند که مشاهده و خواستن هر چیزی به معنای دراختیار گرفتن آن نیست، و اگر چیزی را می خواهد باید برای بدست آوردن آن اقدامی به عمل آورد.

 

این آموزش ها نه تنها به کودک شما شیوه درست خرج کردن را یاد می دهد، بلکه او را نسبت به زندگی خودش، مسئول بار می آورد.

در سنین بالای 7 سال نیز با دادن پول تو جیبی به او یاد دهید که اگر چیزی می خواهد باید با پول خودش بدست آورد؛ در این صورت اگر ارزش خواسته وی بیشتر از پول تو جیبی اش باشد، اقدام به پس انداز برای دستیابی به خواسته خود می کند.

کودکان مسئولیت پذیر

برای کودکان 9 تا 10 سال شما، نیز یک روش پیشنهادی عالی و موثر داریم : cool


مبلغ پول تو جیبی او را بصورت ماهانه مشخص کرده و به هیچ عنوان آن را افزایش ندهید، و به او بگویید که اگر مایل به افزایش آن است باید در ازای آن کاری انجام دهد، مثلا می توانید کارهایی مثل تمیز کردن انباری خانه یا پارکینگ، رنگ زدن چهارچوب در یا پنجره و یا هر چیز دیگری را به او بسپارید و در ازای آن مبلغی را به وی دهید.

با این کار حس اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری را نیز در او افزایش می دهید.

 

بیایید با آموزش روش های صحیح آینده درخشانی را برای کودکان خود رقم زنیم و کودکانی ثروتمند و جامعه ثروت ساز بسازیم.

 

تم تولد_خانواده شاد

هدف خانواده روزشادی، فراهم آوردن لحظاتی شاد و پر نشاط برای خانواده های عزیز و کوچولوهای دوست داشتنی است.

 


شاد و موفق باشید.wink


انواع تم تولد و تزیینات تولد در فروشگاه تم تولد روزشادی

 


لطفا مطالب بیشتر در حوزه روانشناسی کودک و تربیت کودک را در اینجا بخوانید.

 

گردآوری شده توسط : خانواده روزشادی

خواندن 110 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 روز شادی در جیب شما!

نرم افزار مارا دریافت کنید و در هر جایی که هستید خرید کنید.

دانلود رایگان      

 نرم افزار مارا دریافت کنید        نرم افزار مارا دریافت کنید

تماس با ما

  • صفحه ما در اینستاگرام
  • 021-86093468  ,  09358578277
  • info@roozshadi.com
  • تهران-کارگر شمالی-خیابان شانزدهم(فرشی مقدم)-پارک علم و فناوری دانشگاه تهران-ساختمان شماره 2-طبقه 2-واحد 320