سلامت کودک ؛ نقش موثر پدران در ابتلای جنین به بیماری اوتیسم

چهارشنبه, 16 فروردين 1396 ساعت 07:03

 

بیماری اوتیسم (در خود ماندگی) یک اختلال عصبی و بیماری مادرزادی است که مانع یادگیری مهارت های اجتماعی در کودک شده و معمولا پس از سه سالگی بطور جدی در رفتارهای وی نمایان می شود.

اوتیسم بیماری است که از هر 100 کودک، یک نفر به آن مبتلا می شود.

فروشگاه تم تولد روزشادی، در این مقاله ابتدا علائم ابتلا به اوتیسم را در کودک مبتلا به آن شرح داده و سپس دلایل ابتلا کودک به این بیماری را توضیح می دهد.

 

لطفا تا انتهای این مقاله همراه ما باشید ؛smile

 

علائم ابتلا به اوتیسم در کودک :

 

علائم ابتلا به اوتیسم در کودک

کودک مبتلا به این بیماری مادرزادی، در برقراری رابطه با محیط پیرامونش به شدت مشکل دارد.

با وجود گذر از سن سه سالگی هنوز نمی تواند صحبت کند، به چشم کسی نگاه نمی کند، از اینکه مورد نوازش قرار گیرد خودداری می کند، روی پنجه پا راه رفته و حتی گاهی نیز خود زنی می کند....

 

اما چقدر احتمال دارد کودک ما مبتلا به اوتیسم باشد؟

 

بیماری مادرزادی اوتیسم

دلیل ابتلا به بیماری اوتیسم هنوز بطور دقیق مشخص نشده است، اما پژوهشگران تا به امروز ژن ها را به عنوان عامل اصلی این بیماری مادرزادی معرفی کرده بودند.

به تازگی در تحقیقی که بر روی 7 میلیون کودک انجام داده اند، دلایل دیگری را نیز عنوان کرده اند؛ که در ادامه نتایج این تحقیق را دراختیار شما عزیزان قرار داده ایم :


1. یکی از این دلایل سن بالای پدران است :


به گفته محققین، مردانی که در سنین بالای 50 سال پدر می شوند احتمال ابتلای اوتیسم در کودکانشان 66 درصد بیشتر از مردانی است که زیر 30 سال پدر شده و 28 درصد بیشتر از مردانی است که زیر 50 سال پدر می شوند.

شاید بالا بودن سن پدر به اندازه سن مادر برای کودکان خطرناک نباشد، ولی اوتیسم بیماری است که پیر بودن اسپرم ها ابتلا به آن را افزایش می دهد.

 

2. عامل دیگری که ابتلا به اوتیسم را افزایش داده و سلامت کودک را به خطر می اندازد، قرار گیری در معرض سموم شیمیایی است :


نتایج حاصل از بررسی ها، نشان داده مادرانی که در معرض استشمام سموم شیمیایی هستند علاوه بر اینکه احتمال ابتلای جنینشان به بیماری های ریوی افزایش می یابد، احتمال ابتلا به اوتیسم را نیز در آنان بالا می برد.

نه تنها استشمام سموم شیمیایی در مزارع، بلکه مادرانی که در معرض دود خودروها و کارخانه ها و هوای آلوده هستند 66 درصد بیشتر از مادرانی که در معرض هوای آلود نیستند احتمال دارد که کودک اوتیسمی به دنیا آورند.

 

3. مادران نوجوان، عامل دیگری در تولد کودک اوتیسمی شناخته شده اند :


همان طور که سن بالای پدر می تواند تاثیر زیادی روی ابتلای کودک به بیماری اوتیسم داشته باشد، سن کم مادر نیز بی تاثیر نبوده و نه تنها تهدید جدی بر سلامت کودک است، بلکه درصد دچار شدن به این بیماری را در کودک افزایش می دهد.

مادران کم سن، 18 درصد بیشتر از دیگر مادران احتمال دارد که کودکشان به بیماری اوتیسم گرفتار شود.

 

4. شاید متعجب شوید؛surprised


اختلاف سنی زیاد پدران و مادران احتمال ابتلای کودکشان به اوتیسم را افزایش می دهد :

تحقیقات اخیر پژوهشگران بر روی کودکان مبتلا به اوتیسم نشان داده که یکی دیگر از عواملی که ممکن است احتمال ابتلای کودک به اوتیسم را افزایش دهد، اختلاف سنی بالای پدر و مادر است.

مردانی که در دهه 40 زندگی خود پدر می شوند ولی همسرانشان 10 سال یا بیشتر از آنها کوچکترند، احتمال اینکه رشد سیستم عصبی جنین با اختلال همراه بوده و در نتیجه کودکشان گرفتار اوتیسم باشد زیاد است.

از آن گذشته، زنانی که در دهه 30 زندگیشان بچه دار می شوند و همسرشان 10 سال یا بیشتر از آنها کوچکتر است نیز با احتمال بیشتری ممکن است کودک اوتیسمی به دنیا آورند.

نماد اوتیسم

در هر صورت، اگر کودکی نیز مبتلا به اوتیسم باشد و پدر و مادر به موقع درمان را انجام دهند می توانند بطور جدی مانع پیشرفت این بیماری شوند.

به منظور شناسایی و تشخیص این بیماری هیچ آزمایشی وجود ندارد، تنها راه تشخیص آن توجه به رفتار و رشد ذهنی کودک است. علائم ابتلا به اوتیسم، ممکن است از همان نوزادی خود را نشان داده و یا در سنین بالاتر بروز کنند. اما باید بدانید که علائم اوتیسم در نهایت تا 6 سالگی خود را نشان می دهند.

امیدواریم که این مطلب به خانواده های عزیز در پیشگیری از تولد کودک اوتیسمی و یا تشخیص به موقع این بیماری کمک کند.

اگرچه درمان کامل و قطعی برای این بیماری وجود ندارد، اما می توان با تشخیص به موقع و رعایت یکسری اصول، از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد و عملکرد کودک و ارتباطات اجتماعی او را بهبود بخشید.

تم تولد_شادی کودکان

خانواده روزشادی، برای کوچولوهای دوست داشتنی و خانواده های عزیز زندگی توام با شادی و لذت آرزو می کند. امیدواریم که ما هم در این شادی سهمی هر چند ناچیز داشته باشیم.

 

گردآوری شده توسط : خانواده روزشادی

خواندن 132 دفعه
برای ارسال نظر وارد سایت شوید

 روز شادی در جیب شما!

نرم افزار مارا دریافت کنید و در هر جایی که هستید خرید کنید.

دانلود رایگان      

 نرم افزار مارا دریافت کنید        نرم افزار مارا دریافت کنید

تماس با ما

  • صفحه ما در اینستاگرام
  • 021-86093468  ,  09358578277
  • info@roozshadi.com
  • تهران-کارگر شمالی-خیابان شانزدهم(فرشی مقدم)-پارک علم و فناوری دانشگاه تهران-ساختمان شماره 2-طبقه 2-واحد 320