به کودکانتان چگونه ثروتمند شدن را یاد بدهید

 

کودک پولدار

آموزش های صحیح دوران کودکی، بستر موفقیت را در دوران بزرگسالی فراهم می کند. در اینجا مفهوم ثروتمند شدن نه تنها به معنای پولدار شدن بلکه به معنای بدست آوردن ثروت معنوی که همان روش درست زندگی کردن است، نیز می باشد.

شناخت ارزش پول و نحوه خرج کردن و پس انداز به کودکان 3 تا 10 سال یک ضرورت انکارناپذیر است.

شاید فکر کنید که یادگیری ارزش پول برای کودک زیر 7 سالتان کاری سخت و دشوار باشد، اما درحقیقت اصلا اینطور نیست. اگر اصول صحیح را متناسب با سن کودکتان آموزش دهید، اثربخشی زیادی در آینده و زندگی وی به جا خواهد گذاشت.

درواقع، شما با یاد دادن ارزش پول به کودکتان نه تنها شیوه صحیح خرج کردن و پس انداز کردن را به او آموزش می دهید، بلکه اصول صحیح زندگی، مسئولیت پذیری و تعهد را نیز آموزش داده اید.

شما باید از زمانی که کودکتان به سن سه سالگی می رسد، آموزش های خود را آغاز نمایید. آموزش به کودکان در این سنین فقط با نشان دادن رفتار مناسب به آنها انجام می پذیرد.

اولین و شاید بزرگترین اشتباهی که والدین دربرابر کودکان خود مرتکب می شوند این است که دربرابر خواسته های وی به سرعت تسلیم می شوند. حتی اگر تمکن مالی هم دارید هیچ گاه تمام خواسته های کودکتان را برآورده نسازید. اجازه بدهید که او نیز با مفهوم محدودیت آشنا شود و بداند که در ازای به دست آوردن هر چیزی باید از چیز دیگری بگذرد.

پس انداز کردن

در نخستین گام برای آموزش این مفهوم به کودکان زیر 7 سال، می توانید از روش زیر استفاده نمایید :

مثلا دوتا از وسیله ها یا خوراکی های مورد علاقه کودک را دراختیار او بگذارید، برای مثال کودک شما هم به شکلات و هم به بستنی علاقه دارد؛ هر دوی آنها را دراختیارش قرار دهید اما فقط اجازه انتخاب یکی از آنها را به او بدهید، اینگونه به او یاد می دهید که در ازای به دست آوردن بستنی، شکلات را و در ازای بدست آوردن شکلات، بستنی را از دست خواهد داد.

یا اگر کودک شما وسیله ای را خواست، بلافاصله برایش تهیه نکنید. او باید بداند که مشاهده و خواستن هر چیزی به معنای دراختیار گرفتن آن نیست، و اگر چیزی را می خواهد باید برای بدست آوردن آن اقدامی به عمل آورد.

این آموزش ها نه تنها به کودک شما شیوه درست خرج کردن را یاد می دهد، بلکه او را نسبت به زندگی خودش مسئول بار می آورد.

در سنین بالای 7 سال نیز با دادن پول تو جیبی به او یاد بدهید که اگر چیزی می خواهد باید با پول خودش بدست آورد؛ در این صورت اگر ارزش خواسته وی بیشتر از پول تو جیبی اش باشد، اقدام به پس انداز برای دستیابی به خواسته خود می کند.

پول تو جیبی

برای کودکان 9 تا 10 سال شما نیز یک روش پیشنهادی عالی و موثر داریم :

مبلغ پول تو جیبی او را بصورت ماهانه مشخص کرده و به هیچ عنوان آن را افزایش ندهید، و به او بگویید که اگر مایل به افزایش آن است باید در ازای آن کاری انجام دهد، مثلا می توانید کارهایی مثل تمیز کردن انباری خانه یا پارکینگ، رنگ زدن چهارچوب در یا پنجره و یا هر چیز دیگری را به او بسپارید و در ازای آن مبلغی را به وی دهید.

با این کار حس اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری را در وی افزایش می دهید.

بیایید با آموزش روش های صحیح آینده درخشانی را برای کودکان خود رقم زنیم.

 

آینده درخشان برای کودکمان

هدف خانواده روزشادی، فراهم آوردن لحظاتی شاد و پر نشاط برای خانواده های عزیز و کوچولوهای دوست داشتنی است.

 

شاد و موفق باشید.

 

 

گردآوری شده توسط : خانواده روزشادی

منبع : www.riaziane.com

 

پیغام شما نادرست است . لطفا بررسی بفرمایید

 روز شادی در جیب شما!

نرم افزار مارا دریافت کنید و در هر جایی که هستید خرید کنید.

دانلود رایگان      

 نرم افزار مارا دریافت کنید        نرم افزار مارا دریافت کنید

تماس با ما

  • صفحه ما در اینستاگرام
  • 021-86093468  ,  09358578277
  • info@roozshadi.com
  • تهران-کارگر شمالی-خیابان شانزدهم(فرشی مقدم)-پارک علم و فناوری دانشگاه تهران-ساختمان شماره 2-طبقه 2-واحد 320